You are currently viewing Czy MDF gorszy niż lite drewno?

Czy MDF gorszy niż lite drewno?

Szukając w sieci stolików kawowych z żywicy, natkniesz się na przeróżne, czasem nawet sprzeczne informacje.

Jakiś czas temu spotkałam się z opinią, że MDF nie nadaje się na stoliki. Ale czy tak jest naprawdę? Czy zawsze lite drewno będzie lepsze?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest lite drewno.

Pod tym określeniem kryje się w pełni naturalne, poddane tylko niezbędnej obróbce drewno ze ściętych drzew. Jest to materiał niesamowicie estetyczny i ponadczasowy. Pięknie współgra z żywicą np. w formie już chyba każdemu znanych rzecznych stołów.

Czy zawsze lite drewno będzie to materiał najlepszy do połączenia z żywicą?

Według mnie NIE. Nie zawsze coś, co jest super materiałem, będzie też takim w połączeniu z innymi surowcami. O ile dodatek żywicy do litego drewna jeszcze ma prawo bytu, o tyle pokrywanie go w całości żywicą kompletnie nie ma sensu. Tutaj wkraczają materiały pochodne i MDF takim materiałem właśnie jest.

Czym jest płyta MDF?

Jest to zmielone drewno wraz ze związkami organicznymi, poddane obróbce oraz odpowiedniemu prasowaniu pod ciśnieniem. Jego wszechstronne zastosowanie sprawia, że jest to materiał powszechnie wykorzystywany, stosunkowo tani oraz łatwy w kształtowaniu.

Czy jest w pełni naturalny? Nie.

Czy jest to odpad, jak to czasem się słyszy? Tak, ale czy to znaczy, że nie można tego również wykorzystać? W końcu lepsze wykorzystanie niż marnowanie ;).

Dzisiaj, w dobie tak dużego zanieczyszczenia środowiska, ważne jest przetwarzanie tego, co możemy. Recycling i upcycling są w modzie. I dobrze.

Czy płyta MDF będzie lepsza w przypadku obrazu lub stolika jako materiał bazowy? Moim zdaniem tak.

Tutaj ważne jest dobranie odpowiedniej grubości do projektu.

Takie rozwiązanie przeważa nad litym drewnem tym, że nie „pracuje” w takim samym stopniu, przez co pokryta część nie będzie się wypaczać.

Co mam na myśli, że drewno „pracuje”? Chodzi o wszystkie zmiany, jakie następują w strukturze drewna podczas zmian temperatury, wilgotności czy nasłonecznienia.

Zastanawiasz się pewnie, jakie to ma znaczenie!?

A no ma takie, że dwa połączone ze sobą materiały (lite drewno + żywica) inaczej się zachowują w tych samych warunkach. Dlatego, siłą rzeczy, nie może to razem zadziałać prawidłowo. To tak, jak włożenie do zamrażarki słoika wypełnionego wodą. Po czasie woda zmienia swoją objętość, czego nie jest w stanie wytrzymać słoik i dlatego może pęknąć. Tak też może się zdarzyć po połączeniu litego drewna z żywicą.

No dobra, ale przecież już tyle osób wykonało np. wspomniane wcześniej stoliki rzeczne. Potrafią zostać nienaruszone przez kilka lat. To jak to jest? Tak jak ze wszystkim 😉 Wszystko może zmienić perspektywę, nawet już przy jednej małej zmiennej. Natomiast, lepiej przewidzieć taką sytuację znając pracę materiałów i oceniając prawdopodobieństwo jej powstania, prawda? Więc już rozumiesz, o co mi chodzi. Do każdej pracy trzeba dobrać odpowiednie materiały. W tym przypadku np. stoły rzeczne, gdzie łączymy lite drewno z żywicą – sprawdzą się jak najbardziej 🙂.

Obrazy czy stoliki w całości pokryte żywicą, lepiej jednak, aby wykonane były na MDF czy innej drewnopodobnej podstawie. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem np. stolika pokrytego żywicą, to warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę kupić. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie nerwów i problemów.

Jeśli jesteś twórcą (lub dopiero zaczynasz), zachęcam do testowania, łamania utartych schematów (z rozsądkiem ) i korzystania z głową z różnych materiałów.

Kamila z CAMMBUSHES 💗

Dodaj komentarz